Ertvaags formue øker markant i verdi etter en god periode for selskapet Hitecvision og dets forvaltningsfond. Hitecvision handles på NOTC, og har tredoblet seg i markedsverdi på kort tid. Det gir en hyggelig avkastning for medgründeren, som sitter med en eierandel på 33 prosent. Ertvaag har også egne midler investert direkte i HV-fondet. Fondet eier flere store oljeselskaper, og den styrkede oljeprisen har bidratt til en god verdistigning. Hitecvision solgte i år eiendomsselskapet Asset Buyout Partners til selskapet Balder for ca. 9 milliarder kroner.
Bakgrunn
Madla-mannen Ole Ertvaag er best kjent som medgrunnlegger og leder av oppkjøpsfondet Hitechvision. Før dette studerte Ertvaag økonomi ved BI. Ifølge Stavanger Aftenblad endte studiene uten noen avsluttende grad, men det har ikke lagt noen demper på karrieren.
Ertvaag begynte i selskapet Hitec i 1989, først som finansdirektør, senere også som driftsdirektør, samt med ansvar for oppkjøp og fusjoner. I Hitec arbeidet Ertvaag under gründeren Jon Gjedebo, som da selskapets borevirksomhet ble solgt til National Oilwell 2000 bidro til opprettelsen av Hitecvision. Ertvaag beskriver Gjedebo som sin "store helt". I 2002 var Ertvaag sentral da det første oppkjøpsfondet ble etablert. Siden den gang har han stått bak en rekke kapitalinnhentinger, oppkjøp og salg.
Ertvaags private investeringer er samlet i selskapet Eføy Investering. Disse inkluderer ikke minst en imponerende bilpark, der flere kjøretøy av typen Ferrari skal være blant juvelene. Overfor DN har Ertvaag tidligere beskrevet seg selv som "helt vill etter biler", og gitt uttrykk for at dette gir ham mulighet til å "kombinere entusiasme og investeringer".
Ertvaag er også kjent som en entusiastisk fotballsupporter. Han er gift, har to barn og en hund som heter Max Utbytte.